Chřipka je onemocnění, které nutí člověka změnit svůj přirozený způsob života. Přičemž všichni moc dobře víme, proč vzniká vysoká horečka, kašel a škrábání v krku, ale proč pociťujeme bolest kloubů a svalů, proč nás bolí hlava, proč jsme slabí a apatičtí, to už ví jen málokdo. Přitom tyto symptomy jsou podmíněny intoxikací, která je způsobena toxiny, jež produkují chřipkové viry. Právě kvůli tomu začínají během chřipky hůře fungovat ledviny a játra, někteří nemocní si stěžují na nevolnost, průjem, na to, že se jim chce zvracet. A právě proto lékaři doporučují v průběhu léčby chřipky využít nejenom speciální lékařské preparáty, ale i enterosorbenty, které zbavují organismus toxických látek.

PROJEVY INTOXIKACE PŘI CHŘIPCE

Během toho, jak postupuje toto onemocnění, imunitní systém organismu vstupuje do boje s cizorodými mikroorganismy, výsledkem čehož je ničení přirozených obranných buněk. Látky, které vznikají v důsledku tohoto narušení přirozených obranných buněk, toxicky působí na lidský organismus, čímž dochází k tomu, že se člověk začíná hůře cítit.

Chřipkové viry mají schopnost pronikat do krevního oběhu (řečiště), což může vést k zasažení buněk centrálního nervového systému a mozkových cév. Tady právě vznikají různé komplikace, dochází ke zhoršení krevní cirkulace v mozku, k problémům dýchacího a cévního systému, ke zhoršení chronických patologií.

Jestliže není průběh chřipky komplikovaný, pak intoxikace organismu bude mít mírný charakter a bude se projevovat následujícími symptomy:

· celková slabost;

· zvýšená teplota;

· bolest hlavy;

· bledost pokožky;

· špatný spánek;

· zhoršená chuť k jídlu;

· bolest svalů a kloubů;

· apatie;

· nestabilní arteriální krevní tlak.

Intenzita uvedených symptomů může být různá, což záleží na celkovém zdravotním stavu nemocného a na druhu původce chřipky. V okamžiku, kdy se teplota těla dostane do normy, symptomy intoxikace slábnou a člověk se začíná cítit mnohem lépe.

Lékaři poukazují na to, že projevy příznaků intoxikace organismu jsou více charakteristické na samém počátku onemocnění. Nejintenzivnější zhoršení zdravotního stavu je pozorováno v průběhu prvních tří dnů nemoci, avšak pokud se ke chřipce přidá nějaká bakteriální infekce, pak syndrom intoxikace se stává déle trvajícím a k výše uvedeným symptomům se může přidat nevolnost, zvracení a průjem.

JAK ODSTRANIT INTOXIKACI PŘI CHŘIPCE

Abychom se zbavili symptomů intoxikace při chřipce, je třeba organismu pomoci dostat z těla toxické sloučeniny.  Toho lze docílit následujícím způsobem:

· velkým příjmem kapalin;

· speciální dietou;

· příjmem enterosorbentů;

· využitím hepatoprotektorů na rostlinném základě.

ENTEROSORBENTY

Jsou schopny vázat toxické látky ve střevech a zabraňovat jejich průniku do krevního oběhu (řečiště).  Enterosorbenty se užívají 1-2 hodiny po jídle a po užití jiných léků. Dávkování enterosorbentů je stroze individuální a záleží na věku nemocného a stupni intoxikace.

Pokud je otrava organismu intenzivní, pak se enterosorbenty užívají v průběhu 14 dnů a po 7 denní přestávce se jejich užití opakuje. Pokud jsou symptomy intoxikace v průběhu chřipky jen mírné, pak lékaři doporučují užívat enterosorbenty jen během 3-5 dnů.

Všimněte si, že:

Enterosorbenty nejenom zbavují nemocného obecných intoxikačních symptomů, ale předcházejí i nevolnostem, zvracení a průjmu.

PŘEHLED ENTEROSORBENTŮ UŽÍVANÝCH PŘI CHŘIPCE

Existuje poměrně mnoho zkoumaných preparátů, ale v předkládaném materiálu budou představeny nejpopulárnější z nich – jsou to takové preparáty, které jsou dostupné v každé lékárně a jejich cena je zcela odpovídající.