Pamatujete si na zvuk toho otravného školního zvonění? Někdy hlásil začátek hodiny, to jsme bývali smutní, jindy naopak konec utrpení, který jsme vítali. Na jednom se ovšem nejspíš shodneme: Byl krajně nepříjemný.

Mnohé dnešní děti už klasické řinčení zvonku ani nepoznají. Moderní školní zvonění do škol má podobu líbivých melodií, na mnohých školách dokonce pouští speciální melodie ke speciálním příležitostem – například koledy o Vánocích.

Ústředny ozvučení pro školy toho umí hodně

Pokud se do školy instaluje moderní ozvučení, jeho jádrem je zpravidla tzv. ústředna melodického zvonění. Ta umožňuje vysílat mluvené slovo, ale i hudbu nebo nahrávky z CD, USB či MP3 přehrávače. Dokáže také sama ve stanoveném čase zapínat zvonění. Ústředny jsou zpravidla dodávány se sadou melodií vhodných pro školní zvonění.

Ústředna slouží nejen jako přehrávač zvuků, ale také k synchronizaci hodin. Na většině škol mají hodiny v každém patře, možná i v každé třídě. Jejich čas se synchronizuje právě podle této centrály. Moderní systémy jsou navíc nezávislé na napájení, čas dokáže běžet správně bez napájení i týden.

Školy modernizují své systémy ozvučení

Do budoucna možná otravné řinčení zvonku zmizí úplně. Školy totiž postupně modernizují, obvykle si nechávají měnit celé ozvučení, spolu s ním instalovat i hodiny, reproduktory a v tělocvičnách například časomíru.

Jednou z firem, které tuto modernizaci a instalaci ozvučení pro školy realizují, je EL-MIK s historií již od roku 1994. Zabývá se nejen ozvučením škol, ale i obecními a městskými rozhlasy. Nabízí také poradenství a servis. Kromě škol dále ozvučuje kulturní domy, obřadní či smuteční síně, hřbitovy, autobusová a vlaková nádraží apod. Na všech těchto místech většinou nějaké systémy ozvučení jsou, ovšem 21. století si žádá jejich výměnu za modernější, například bezdrátové varianty.