Jak na bolavé klouby

Bolavá záda a bolavé klouby trápí kdekoho. Je to částečně daň za pohodlí způsobená naším životním stylem.

Přece jen ale častěji tyto bolesti řeší senioři. S přibývajícím věkem dochází k opotřebení kloubů. Přitom ke zmírnění bolesti stačí zdravý životní styl. Pravidelná tělesná činnost pomůže zpomalit projevy osteoporózy (řídnutí kostí) či artrózy (degenerativní změny kloubu). Už půlhodinka chůze denně bude poznat! Samozřejmý je dostatečný přísun vápníku ve stravě. Kromě mléčných výrobků je vápník obsažen také v máku, sezamových semínkách, mandlích či květáku.  Nezanedbatelný obsah vápníku mají i para ořechy, lískové ořechy, kapusta, slunečnicová semínka, kakaové boby a brokolice.

Seniorům, kteří si stěžují na bolesti kloubů, se nedoporučuje ani příliš solit. Určité množství soli tělo ke správnému fungování potřebuje. V přiměřeném množství má dokonce povzbuzující účinky. Nadměrné množství soli však v organismu zhoršuje projevy revmatismu, způsobuje otoky ledvin a brání vylučování odpadů látkové výměny.

Vnější použití soli na klouby však lze naopak vřele doporučit. Osvědčený polštářek se solí Thermoiont totiž navazuje na léty prověřené tradice indické a tibetsko-čínské medicíny. Přikládáním nahřívaného polštářku se solí k bolavým kloubům a dalším částem těla dochází k úlevě od bolesti – viz www.filemon-baucis.cz. Hojivé teplo udrží i polštářek naplněný pohankovými slupkami. Ten lze ale nejen nahřívat – na slunci či radiátoru – ale i chladit a požívat jej k teplým i studeným obkladům. Příjemný je i na spaní a cestování. Pokud se senioři brání používat léky od bolesti, lze jim ke zvýraznění účinku hojivých polštářků doporučit  ještě další přírodní prostředky – bylinné čaje nebo extrakty.