Zimní období přineslo letos zatím jen krátkou mrazivou epizodu a už se opět dle prognóz vrátí teplý charakter počasí. Teploty budou zaznamenávat opět kladné odchylky od dlouhodobého normálu. Lyžování je letos omezené, sněhu je a bude málo, alespoň tedy toho přírodního, který pro pro provoz vleků skutečně nestačil. Obleva by měla postihnout i horské polohy, čekáme jen krátký návrat mrazů na přelomu týdnů, poté oteplování.

Pozor na silný a velmi silný vítr

Dnes a zítra čekáme na S/SV/V území silné poryvy větru spojené s vyrovnáváním tlakových rozdílů mezi hlubokou tlakovou níží nad západní Evropou a mohutnou tlakovou výší nad Evropou severovýchodní. Počasí u nás bude pod vlivem mělčí oblasti nízkého tlaku vzduchu. Vítr by měl nejvíce foukat ve vyšších polohách, kde bude mít nárazy 25-35m/s, na hřebenech Jeseník a Krkonoš čekáme během pátku a ještě zpočátku v sobotu nárazy kolem 40m/s, což je v přepočtu 144km/h. V nehorských polohách se nárazy zastaví většinou do 25m/s. Silný vítr se vyhne J/JZ/Z a i střední části Čech. Zejména ve východní části Čech středních bude více foukat, ale vítr by neměl činit žádné komplikace.

Pozor též na ledovku a námrazu

Inverze s sebou přináší opačný trend teplot, kdy teplota s výškou roste. Srážky, které místy očekáváme, budou tedy dešťové a na prochlazeném zemském povrchu při teplotách pod bodem mrazu namrzající a tvořící ledovku. V polohách nad 600m n.m. se objeví místy mlhy, které budou vzhledem k teplotám při jejich výskytu záporným, taktéž namrzat a tvořit námrazu. Z částečně roztátého sněhu a spadlých srážek se bude tvořit jednak náledí a nebo též zmrazky, to v opětovném poklesu teplot pod bod mrazu. V sobotu dojde k výskytu značných teplotních rozdílů na území Čech, na jihu a jihozápadě místy vystoupí teploty dle prognóz i k 10°C, bude se jednat ovšem o velmi lokální jev.

Týdenní výhled počasí:

Pá 31.1.: zataženo mrzn.mrhol., min. +2/-2°C místy -4°C, max. 0/4°C hory 7°C, místy kolem 0°C

So 1.2.: zataženo, min. +3/-3°C místy -5°C, max. 1/5°C místy 1°C, hory a J/JZ Čech 8°C

Ne 2.2.: zataženo sněh.přeh. 0/-4°C, max. -2/+2°C

Po 3.2.: zataženo sněh.přeh., min. 0/-4°C, max. -2/+2°C

Út 4.2.: polojasno, min. -2/-6°C, max. -1/+3°C

St 5.2.: oblačno dešťové přeh., min. -1/-5°C, max. 0/4°C

Čt 6.2.: zataženo déšť, min. +3/-1°C, max. 3/7°C

Pá 7.2.: oblačno déšť, min. 4/0°C, max. 4/8°C


Meteo Aktuality

Poskytujeme kompetentní a odborné informace o počasí a ohledně věd s počasím spojených na vysoké úrovni zejména ohledně ČR, plus mnoho speciálních služeb pro Vás zcela zdarma.