Nad Evropou vznikne opět zajímavá synoptická situace, která přinese ovšem nebezpečné počasí, které si vyžádá vydání výstražných informací. V pátek (31.1.) se bude počasí měnit, ve střední Evropě se prosadí o něco teplejší proudění, které se projeví zejména ve vyšších hladinách atmosféry (ledovka) a střední Evropa se ocitne mezi dvěma stěžejními tlakovými útvary opačného charakteru. Západní Evropou bude postupovat hluboká tlaková níže o minimálním tlaku v jejím středu u Británie 950-965hPa, nad Atlantikem bude mít tlak nižší než 950hPa, bude se tedy vyplňovat, i přesto bude ale hluboká. Na druhé straně, nad SV Evropou se nachází a bude nacházet mohutná tlaková výše s maximálním tlakem v jejím středu kolem 1050hPa. Další tlaková níže, o poznání mělčí, se bude nacházet nad Itálií. Mezi mohutnou výší na SV a hlubokou níží na západě bude docházet k vyrovnávání značných rozdílů v tlaku. (silný vítr)

Od čtvrtka silný vítr

Ve čtvrtek se během dne rozfouká jihovýchodní vítr, který bude mít místy i nárazy. Očekáváme zpočátku mírný jihovýchodní vítr o rychlosti do 7m/s, během odpoledne a podvečer bude vítr zesilovat na čerstvý 4-10m/s a to především na Vysočině, dále v severních a severovýchodních horách. Vítr bude mít nárazy 15-25m/s, na horách kolem 30m/s. Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků by nárazy měly dosáhnout hodnot i přes 35m/s, což je v přepočtu 126 a více km/h. Vítr bude foukat silný s nárazy zejména na Vysočině, v severních a severovýchodních horských oblastech a též na Moravě, ve Slezsku celou noc na pátek, kdy bude nejsilnější, dále pak ale i v průběhu celého pátečního dne, kdy jeho nárazy mohou na horách stále dosahovat 30m/s a ojediněle více. Dle nynějších výstupů z předpovědních modelů bude silný vítr přetrvávat i v sobotu, kdy by měl ještě přechodně i zesilovat, nicméně později večer bude už výrazněji slábnout a neměl by již činit problémy, tzn. nebude se jednat o silný vítr dle výstražného systému, to se týká zejména jeho nárazů. Vítr se zcela utiší v noci na neděli. Je zajisté příliš předčasné určovat kdy přesně ustane vítr, kdy je možné očekávat zeslabení nárazů větru a také kdy je možné očekávat nejsilnější nárazy větru. To upřesní nové prognózy ve čtvrtek a v pátek, podle nichž budeme předpovídat tento nebezpečný jev ve formě výstrah.

Příčinou výskytu silného větru bude vyrovnávání tlakového gradientu (rozdílu) mezi mohutnou tlakovou výší se středem nad severovýchodní Evropou, která bude mít právě o víkendu maximální tlak ve svém středu přibližně 1050 hPa a tlakovou níží nad Británií s tlakem v jejím středu kolem 950-960hPa, což je hluboká tlaková níže. Vznikne tedy dosti zajímavá situace, tyto tlakové útvary bude mít dlouhou životnost a proto očekáváme silné poryvy větru, které si vyžádají vydání výstražné informace, poměrně dlouhou dobu.

Vedle větru hrozí výskyt ledovky

Oteplení ve výšce a výskyt srážek = vznik ledovky, nebezpečné kluzké vrstvy, která pokrývá vedle chodníků a neošetřených silnic i větve stromů a veškeré předměty vystavené působení povětrnostních vlivů. Ledovka se může objevit v noci na pátek , v pátek a též v sobotu po většinu dne. Nicméně jen při výskytu srážek, kterých předpovědní modely nepočítají mnoho, proto by i výskyt ledovky nemusel být nijak četný, zpřesníme během zítřejšího dne.

Sledujte naše informace a zejména výstražný systém, kde jsou uvedena upozornění na nebezpečné jevy a nebo samotné výstrahy před nimi.

Teplý únor?

dlouhodobé klimatické modely se shodují na vyšších teplotních odchylkách směrem do nadprůměru ohledně měsíce února, posledního měsíce klimatické zimní sezóny. Podle všeho, včetně podle prognózy NAO Indexu (North Atlantic Oscilation Index = pro výskyt mrazivého počasí musí být záporný) na nejbližší dny to vypadá, že v únoru převládne opět teplé nezimní počasí. Podobné zimní vpády jako je ten současný nejsou vyloučeny, ale na druhou stranu není vysoká pravděpodobnost, že k nim dojde. Dlouhého trvání by dle prognóz mít neměly, proto též nemůžeme čekat mnoho sněhu, což platí vedle nížin ale i o horských oblastech, kde stále neleží žádné větší množství sněhu. Kvalita sněhu se zhorší a v únoru, pokud nebude sníh přímo odtávat, nás příliš dobrá kvalita sněhu na horách nečeká.

Výhled na týden

St 29.1.: oblačno sněhové přeh., min. -4/-8°C, max. -5/-1°C

Čt 30.1.: polojasno sněhové přeh., min. -4/-8°C, max. -4/0°C

Pá 31.1.: oblačno., min. -1/-5°C, max. 0/4°C

So 1.2.: oblačno déšť, min. 0/-4°C, max. -1/+3°C

Ne 2.2.: oblačno sníh 0/-4°C, max. -2/+2°C

Po 3.2.: oblačno, min. 0/-4°C, max. -1/+3°C

Út 4.2.: polojasno, min. 0/-4°C, max. -2/+2°C

St 5.2.: polojasno dešťové přeh., min. 0/-4°C, max. 0/4°C


Meteo Aktuality

Poskytujeme kompetentní a odborné informace o počasí a ohledně věd s počasím spojených na vysoké úrovni zejména ohledně ČR, plus mnoho speciálních služeb pro Vás zcela zdarma.